Общото събрание на Гражданската колегия (ОСГК) на Върховния касационен съд изпрати до Конституционния съд искане да даде задължително тълкуване на чл. 4, ал. 3, чл. 5, ал. 1, 2 и 4, чл. 6, ал. 2, чл. 13, ал. 3, чл. 14, чл. 32, ал. 1, чл. 46 и чл. 47 от Конституцията (КРБ) и да установи дали съответства на чл. 8 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи и на чл. 7 от Хартата на основните права на Европейския съюз понятието „пол“, възприето от основния закон, по следните въпроси:
1) Какво е обяснението на понятието „пол“, възприето от Конституцията и има ли то самостоятелно психологическо и/или социално изражение, различно от биологичното?
2) Как е решен на конституционно ниво въпросът за баланса между понятието „пол“, възприето от върховния закон, и правото на личен живот по чл. 32, ал. 1 от КРБ в аспекта на възможността държавните органи на Република България да зачетат последиците от личната идентификация на български гражданин, който се е самоопределил към пол, различен от биологичния?
3) Признават ли чл. 5, ал. 4, а и чл. 4, ал. 3 от Конституцията на Република България предимство на чл. 8 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи и на чл. 7 от Хартата на основните права на Европейския съюз пред обяснението на понятието „пол“, възприето от КРБ?
Предложението за сезиране на Конституционния съд е гласувано на заседание на ОСГК по Тълкувателно дело № 2/2020 г., проведено на 25.02.2021 г., а текстът на искането е приет с гласовете на 33 върховни съдии на заседание, проведено на 18.03.2021 г.
Тълкувателното дело е образувано пред Общото събрание на Гражданската колегия поради констатирана противоречива практика на състави на Върховния касационен съд по въпроса: „Допустимо ли е и при какви предпоставки да бъде допусната юридическа промяна на пола при установена транссексуалност на молителя?“.
Пълният текст на искането до Конституционния съд е публикуван в сайта на Върховния касационен съд в секцията „Искания до Конституционния съд“.