Върховен касационен съд

Уеб браузeрът ви е много стар и сайтът не се изобразява правилно

ПРЕСОФИС

Новини и официални съобщения на ВКС

 

Подсъдимите за убийство по расистки подбуди през 2012 г. пред клуб на „Евророма“ в гр. Сандански са окончателно оправдани след решение на ВКС

С Решение № 449/19.09.2024 г. по наказателно дело № 1066/2023 г. тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) оставя в сила решението от 19.01.2023 г. по в.н.о.х.д. № 254/2022 г. на Софийския апелативен съд (САС).

Делото е образувано по касационен протест срещу въззивното решение на САС.

С присъда от 12.12.2016 г. на Окръжен съд – Благоевград Николай Йовев, Васил Георгиев и Александър Ангов са признати за невиновни в това, че на 16.04.2012 г. в гр. Сандански направили опит умишлено да умъртвят Анастаси М., като деянието е извършено по начин и със средства, опасни за живота на мнозина (чрез използване на две взривни устройства), и е останало недовършено по независещи от подсъдимите причини. Николай Йовев, Васил Георгиев, Александър Ангов и Стоян Ставрев са признати за невиновни за това, че на 29.06.2012 г. пред клуб „Евророма“ в гр. Сандански умишлено умъртвили Малин И. (починал на 29.07.2012 г.), като деянието е извършено по начин и със средства, опасни за живота на мнозина (чрез използване на поставено на публично място самоделно взривно устройство) и по особено мъчителен начин за убития. С решение от 17.07.2019 г. на САС присъдата е потвърдена. С решение на ВКС от 15.05.2020 г. въззивното решение е изцяло отменено и делото е върнато за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд.

С решение от 19.03.2021 г. на САС първоинстанционната присъда е потвърдена. С решение на ВКС от 16.03.2022 г. въззивното решение е изцяло отменено и делото е върнато за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд.

Със сега обжалваното въззивно решение от 19.01.2023 г. на САС първоинстанционна присъда е изцяло потвърдена.

Съдебният състав на ВКС приема протеста за неоснователен.

Според касационната инстанция в хода на продължилото повече от 12 години наказателно производство, водено срещу четиримата подсъдими за осъществените две инкриминирани деяния, са събрани доказателства и доказателствени средства, които установяват връзката между тях – това, че те са се познавали и общували с различна степен на интензивност, това, че те са имали сходни виждания по отношение на малцинствените групи и конкретно ромите, както и че подсъдимите Георгиев и Ангов са притежавали информация (запазена на персоналните им компютри) и очевидно са търсили такава, свързана с изготвянето на самоделни взривни устройства. Установено е и това, че един от тях е получавал пратки и е съхранявал в дома си възпламенителни шнурове, които са могли да възпламенят взривно устройство, идентично с това, използвано при осъществяване на инкриминираното деяние с пострадал Анастаси М. Върховните съдии подчертават, че тези обстоятелства категорично не могат да бъдат достатъчни, за да бъде прието, че обвинителната теза е доказана.

В хода на производството не е установено който и да е от четиримата подсъдими да е проявявал агресия по отношение на роми, да е бил в конфликт с пострадалия Анастаси М. или да е взимал участие в общи прояви (демонстрации, манифестации), или да е членувал в организация, в чиято основа да стоят расистки или ксенофобски идеи. В хода на воденото наказателно производство са събрани всички възможни и относими към предмета на доказване доказателства и доказателствени средства и са обсъдени както самостоятелно, така и в тяхната взаимовръзка. Касационният съдебен състав изцяло споделя изводите на предходните първоинстанционен и въззивни състави, че по делото липсват доказателства, които да позволяват да бъде постановен осъдителен съдебен акт по отношение на който и да е от четиримата подсъдими за което и да е от осъществените инкриминирани деяния. В мотивите на ВКС се казва, че съществуването на доказателствени източници, които подкрепят обвинителната теза – за евентуален мотив за извършване на деянията, за определени интереси и умения, свързани с изработването на самоделни взривни устройства и евентуално открити следи от химически вещества, които могат да бъдат използвани за изработване на такива устройства, категорично не са достатъчни да се прецени, че авторството на който и да е от подсъдимите е доказано. В тази връзка практиката на касационната инстанция е константна, че осъдителната присъда не може да почива на предположения, както и че житейските аргументи, които не се подкрепят от доказателствени източници, не могат да бъдат основа на осъдителен съдебен акт. Затова съдебният състав на ВКС приема, че атакуваният въззивен съдебен акт е правилен и законосъобразен и като такъв трябва да бъде оставен в сила.

СЪДЕБНА ПРАКТИКА
Тълкувателни дела Дела с изключителна значимост и интерес Дела за организирана престъпност Дела за корупционни престъпления Регистър на делата срещу журналисти и медии Регистър на делата за трафик на хора Уведомления за разследване на главния прокурор или на негов заместник Регистър на отводите Искания до Kонституционния съд Преюдициални запитвания Формуляри Национално бюро за правна помощ
ЗА СЪДА
Състав и структура Нормативна уредба Декларации ЗПКОНПИ Документи ЗДОИ Документи ЗЗЛД История на ВКС Анализи и доклади Конкурси Профил на купувача Учебни и почивни бази Ведомствени жилища
СЪДЕБНА ПАЛАТА
Обща информация История и архитектура